Australia's best betting sites

NRL R16 teams: Storm regain Papenhuyzen amid Origin shuffle

NRL round 16 team lists

With Game II of the 2024 State of Origin series around the corner, round 16 of the NRL Premiership features a slew of ins and outs.

While most teams lose their stars at this time of year, the Melbourne Storm have Ryan Papenhuyzen back in the No.1 jersey for Friday’s clash with the Dolphins in Brisbane.

Likewise, the Titans have named David Fifita to start in the second row when they take on the Warriors this Saturday on the Gold Coast.

The Canterbury Bulldogs could have a couple of late inclusions for their clash with the Roosters, as playmaker Drew Hutchison and star back-rower Viliame Kikau are both listed among the reserves.

On the flipside, the Chooks have made plenty of changes with Lindsay Collins, Angus Crichton, Spencer Leniu and Connor Watson all away for Origin II, although club captain James Tedesco will line up at fullback after losing his New South Wales spot.

STATE OF ORIGIN TEAMS: NSW MAKE FIVE CHANGES FOR GAME II

The Sea Eagles have also been hit hard by Origin selection ahead of their bout with the Rabbitohs on Sunday, while injuries to Reuben Garrick and Taniela Paseka have not helped their cause.

Souths have been on the rise in recent weeks, but it will be interesting to see how they fare without Latrell Mitchell and Cameron Murray.

Read on to see the complete NRL team lists for round 16


Dolphins v Storm teams

Friday, June 21 – 8pm AEST – Suncorp Stadium

Dolphins NRL betting

Dolphins

  1. Trai Fuller
  2. Jamayne Isaako
  3. Jake Averillo
  4. Herbie Farnworth
  5. Jack Bostock
  6. Kodi Nikorima
  7. Isaiya Katoa
  8. Jesse Bromwich
  9. Jeremy Marshall-King
  10. Kenneath Bromwich
  11. Connelly Lemuelu
  12. Euan Aitken
  13. Max Plath
  14. Josh Kerr
  15. Mark Nicholls
  16. Ray Stone
  17. Tevita Pangai Junior
Melbourne Storm Teams List

Melbourne Storm

  1. Ryan Papenhuyzen
  2. Will Warbrick
  3. Grant Anderson
  4. Nick Meaney
  5. Sualauvi Faalogo
  6. Tyran Wishart
  7. Jahrome Hughes
  8. Tui Kamikamica
  9. Bronson Garlick
  10. Josh King
  11. Shawn Blore
  12. Eliesa Katoa
  13. Trent Loiero
  14. Jack Howarth
  15. Christian Welch
  16. Nelson Asofa-Solomona
  17. Joe Chan

Titans v Warriors teams

Saturday, June 22 – 3pm AEST – Cbus Super Stadium

Gold Coast Titans

Gold Coast Titans

  1. Keano Kini
  2. Alofiana Khan-Pereira
  3. Brian Kelly
  4. Phillip Sami
  5. Jojo Fifita
  6. Jayden Campbell
  7. Kieran Foran
  8. Keenan Palasia
  9. Chris Randall
  10. Josiah Pahulu
  11. David Fifita
  12. Beau Fermor
  13. Erin Clark
  14. Sam Verrills
  15. Isaac Liu
  16. Iszac Fa’asuamaleaui
  17. Joe Stimson
New Zealand Warriors Teams List

New Zealand Warriors

  1. Charnze Nicoll-Klokstad
  2. Edward Kosi
  3. Roger Tuivasa-Sheck
  4. Adam Pompey
  5. Marcelo Montoya
  6. Te Maire Martin
  7. Shaun Johnson
  8. Addin Fonua-Blake
  9. Wayde Egan
  10. Jackson Ford
  11. Marata Niukore
  12. Dylan Walker
  13. Tohu Harris
  14. Chanel Harris-Tavita
  15. Jacob Laban
  16. Jazz Tevaga
  17. Tom Ale

Roosters v Bulldogs teams

Saturday, June 22 – 5:30pm AEST – Industree Group Stadium

Sydney Roosters

Sydney Roosters

  1. James Tedesco
  2. Daniel Tupou
  3. Fetalaiga Pauga
  4. Joseph Manu
  5. Dominic Young
  6. Luke Keary
  7. Sam Walker
  8. Jared Waerea-Hargreaves
  9. Brandon Smith
  10. Terrell May
  11. Nat Butcher
  12. Victor Radley
  13. Naufahu White
  14. Sandon Smith
  15. Blake Steep
  16. Sitili Tupouniua
  17. Siua Wong
Canterbury Bulldogs

Canterbury Bulldogs

  1. Connor Tracey
  2. Jeral Skelton
  3. Bronson Xerri
  4. Jacob Kiraz
  5. Blake Wilson
  6. Matt Burton
  7. Toby Sexton
  8. Max King
  9. Reed Mahoney
  10. Samuel Hughes
  11. Josh Curran
  12. Jaeman Salmon
  13. Bailey Hayward
  14. Jake Turpin
  15. Poasa Faamausili
  16. Kurtis Morrin
  17. Lipoi Hopoi

Rabbitohs v Sea Eagles teams

Saturday, June 22 – 7:35pm AEST – Accor Stadium

South Sydney Rabbitohs

South Sydney Rabbitohs

  1. Jye Gray
  2. Alex Johnston
  3. Taane Milne
  4. Richard Kennar
  5. Jacob Gagai
  6. Jack Wighton
  7. Cody Walker
  8. Davvy Moale
  9. Damien Cook
  10. Sean Keppie
  11. Michael Chee Kam
  12. Jai Arrow
  13. Keaon Koloamatangi
  14. Peter Mamouzelos
  15. Tallis Duncan
  16. Thomas Burgess
  17. Liam Le Blanc
Manly Sea Eagles Teams List

Manly Sea Eagles

  1. Lehi Hopoate
  2. Jason Saab
  3. Tolutau Koula
  4. Aaron Schoupp
  5. Tommy Talau
  6. Luke Brooks
  7. Karl Lawton
  8. Ethan Bullemor
  9. Jake Simpkin
  10. Toafofoa Sipley
  11. Corey Waddell
  12. Ben Trbojevic
  13. Nathan Brown
  14. Gordon Chan Kum Tong
  15. Ben Condon
  16. Caleb Navale
  17. Aitasi James

Tigers v Raiders teams

Sunday, June 23 – 4:05pm AEST – Campbelltown Sports Stadium

Wests Tigers

Wests Tigers

  1. Jahream Bula
  2. Solomona Faataape
  3. Brent Naden
  4. Justin Olam
  5. Charlie Staines
  6. Lachlan Galvin
  7. Aidan Sezer
  8. Stefano Utoikamanu
  9. Api Koroisau
  10. Fonua Pole
  11. Reuben Porter
  12. Samuela Fainu
  13. Justin Matamua
  14. Tallyn Da Silva
  15. Sione Fainu
  16. Alex Seyfarth
  17. Kit Laulilii
Canberra Raiders

Canberra Raiders

  1. Jordan Rapana
  2. Nick Cotric
  3. Matthew Timoko
  4. Sebastian Kris
  5. Xavier Savage
  6. Ethan Strange
  7. Kaeo Weekes
  8. Josh Papalii
  9. Danny Levi
  10. Joseph Tapine
  11. Hudson Young
  12. Elliott Whitehead
  13. Morgan Smithies
  14. Zac Woolford
  15. Ata Mariota
  16. Trey Mooney
  17. Emre Guler

Sports news


Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x