Australia's best betting sites

NRL R14 teams: No Hynes for Sharks as Broncos name Origin guns

Round 14 NRL team lists

The teams are out for round 14 for the 2024 NRL Premiership.

A host of the game’s biggest stars are listed among the reserves as their clubs wait and see how they come through Wednesday’s State of Origin opener.

ORIGIN I PREVIEW: NSW v QLD BETTING TIPS & PREDICTIONS

The Cronulla Sharks have left out star halfback Nicho Hynes altogether for their crunch clash with the Broncos on Saturday night.

On the flipside, Brisbane have gone ahead and named the likes of Reece Walsh, Selwyn Cobbo, Payne Haas and Patrick Carrigan in their starting side.

Three teams will sit back and take two points for the bye this week: the Dolphins, Raiders and Roosters.

Read on to see the complete NRL team lists for every game in round 14.


Dragons v Tigers teams

Friday, June 7 – 8pm AEST – WIN Stadium

St George Illawarra Dragons Teams List

St George Illawarra Dragons

  1. Tyrell Sloan
  2. Sione Finau
  3. Mosese Suli
  4. Max Feagai
  5. Mathew Feagai
  6. Kyle Flanagan
  7. Jesse Marschke
  8. Francis Molo
  9. Jacob Liddle
  10. Jack De Belin
  11. Luciano Leilua
  12. Raymond Faitala-Mariner
  13. Tom Eisenhuth
  14. Blake Lawrie
  15. Ben Murdoch-Masila
  16. Toby Couchman
  17. Ryan Couchman
Wests Tigers

Wests Tigers

  1. Jahream Bula
  2. Alex Lobb
  3. Charlie Staines
  4. Justin Olam
  5. Solomon Alaimalo
  6. Lachlan Galvin
  7. Jayden Sullivan
  8. Stefano Utoikamanu
  9. Apisai Koroisau
  10. Alex Twal
  11. Samuela Fainu
  12. Alex Seyfarth
  13. Justin Matamua
  14. Brent Naden
  15. Fonua Pole
  16. Sione Fainu
  17. Reuben Porter

Titans v Rabbitohs teams

Saturday, June 8 – 3pm AEST – CBUS Super Stadium

Gold Coast Titans

Gold Coast Titans

  1. Keano Kini
  2. Alofiana Khan-Pereira
  3. Brian Kelly
  4. Phillip Sami
  5. Jojo Fifita
  6. Chris Randall
  7. Kieran Foran
  8. Moeaki Fotuaika
  9. Sam Verrills
  10. Josiah Pahulu
  11. David Fifita
  12. Beau Fermor
  13. Klese Haas
  14. Isaac Liu
  15. Keenan Palasia
  16. Erin Clark
  17. Jacob Alick-Wiencke
South Sydney Rabbitohs

South Sydney Rabbitohs

  1. Latrell Mitchell
  2. Alex Johnston
  3. Taane Milne
  4. Richard Kennar
  5. Jacob Gagai
  6. Jack Wighton
  7. Cody Walker
  8. Davvy Moale
  9. Damien Cook
  10. Sean Keppie
  11. Michael Chee Kam
  12. Jai Arrow
  13. Keaon Koloamantangi
  14. Peter Mamouzelos
  15. Tallis Duncan
  16. Siliva Havili
  17. Thomas Burgess

Cowboys v Warriors teams

Saturday, June 8 – 5:30pm AEST – Queensland Country Bank Stadium

North Queensland Cowboys Team List

North Queensland Cowboys

  1. Scott Drinkwater
  2. Kyle Feldt
  3. Jaxon Purdue
  4. Viliami Vailea
  5. Braidon Burns
  6. Jake Clifford
  7. Chad Townsend
  8. Jordan McLean
  9. Sam McIntyre
  10. Griffin Neame
  11. Heilum Luki
  12. Kulikefu Finefeuiaki
  13. Thomas Mikaele
  14. Tom Chester
  15. Harrison Edwards
  16. Jamal Shibasaki
  17. Jason Taumalolo
New Zealand Warriors Teams List

New Zealand Warriors

  1. Charnze Nicoll-Klokstad
  2. Dallin Watene-Zelezniak
  3. Rocco Berry
  4. Adam Pompey
  5. Marcelo Montoya
  6. Chanel Harris-Tavita
  7. Te Maire Martin
  8. Addin Fonua-Blake
  9. Wayde Egan
  10. Jackson Ford
  11. Marata Niukore
  12. Mitchell Barnett
  13. Tohu Harris
  14. Dylan Walker
  15. Jazz Tevaga
  16. Tom Ale
  17. Kurt Capewell

Broncos v Sharks teams

Saturday, June 8 – 7:35pm AEST – Suncorp Stadium

Brisbane Broncos

Brisbane Broncos

  1. Reece Walsh
  2. Corey Oates
  3. Kotoni Staggs
  4. Selwyn Cobbo
  5. Deine Mariner
  6. Ezra Mam
  7. Jock Madden
  8. Corey Jensen
  9. Billy Walters
  10. Payne Haas
  11. Brendan Piakura
  12. Jordan Riki
  13. Patrick Carrigan
  14. Tyson Smoothy
  15. Xavier Willison
  16. Kobe Hetherington
  17. Jack Gosiewski
Cronulla Sharks

Cronulla Sharks

  1. William Kennedy
  2. Sione Katoa
  3. Jesse Ramien
  4. Kayal Iro
  5. Ronaldo Mulitalo
  6. Daniel Atkinson
  7. Braydon Trindall
  8. Thomas Hazelton
  9. Blayke Brailey
  10. Oregon Kaufusi
  11. Briton Nikora
  12. Siosifa Talakai
  13. Cameron McInnes
  14. Jack Williams
  15. Toby Rudolph
  16. Royce Hunt
  17. Tuku Hau Tapuha

Storm v Knights teams

Sunday, June 9 – 2pm AEST – AAMI Park

Melbourne Storm Teams List

Melbourne Storm

  1. Sualauvi Faalogo
  2. Grant Anderson
  3. Reimis Smith
  4. Nick Meaney
  5. Xavier Coates
  6. Tyran Wishart
  7. Jahrome Hughes
  8. Christian Welch
  9. Harry Grant
  10. Tui Kamikamica
  11. Shawn Blore
  12. Eliesa Katoa
  13. Josh King
  14. Bronson Garlick
  15. Trent Loiero
  16. Nelson Asofa-Solomona
  17. Alec MacDonald
Newcastle Knights Team List

Newcastle Knights

  1. David Armstrong
  2. Enari Tuala
  3. Dane Gagai
  4. Krystian Mapapalangi
  5. Greg Marzhew
  6. Jack Cogger
  7. Jackson Hastings
  8. Jacob Saifiti
  9. Jayden Brailey
  10. Leo Thompson
  11. Kai Pearce-Paul
  12. Dylan Lucas
  13. Adam Elliot
  14. Phoenix Crossland
  15. Daniel Saifiti
  16. Tyson Frizell
  17. Brodie Jones

Panthers v Sea Eagles teams

Sunday, June 9 – 4:05pm AEST – BlueBet Stadium

Penrith Panthers Teams List

Penrith Panthers

  1. Daine Laurie
  2. Sunia Turuva
  3. Izack Tago
  4. Paul Alamoti
  5. Brian To’o
  6. Jack Cole
  7. Jarome Luai
  8. Moses Leota
  9. Mitch Kenny
  10. James Fisher-Harris
  11. Scott Sorensen
  12. Liam Martin
  13. Isaah Yeo
  14. Trent Toelau
  15. Lindsay Smith
  16. Liam Henry
  17. Luke Garner
Manly Sea Eagles Teams List

Manly Sea Eagles

  1. Lehi Hopoate
  2. Jason Saab
  3. Tolutau Koula
  4. Reuben Garrick
  5. Tommy Talau
  6. Luke Brooks
  7. Daly Cherry-Evans
  8. Taniela Paseka
  9. Karl Lawton
  10. Josh Aloiai
  11. Haumole Olakau’atu
  12. Ben Trbojevic
  13. Jake Trbojevic
  14. Gordon Chan Kum Tong
  15. Corey Waddell
  16. Toafofoa Sipley
  17. Nathan Brown

Bulldogs v Eels teams

Monday, June 10 – 4pm AEST – Accor Stadium

Canterbury Bulldogs

Canterbury Bulldogs

  1. Connor Tracey
  2. Jacob Kiraz
  3. Bronson Xerri
  4. Stephen Crichton
  5. Blake Wilson
  6. Matt Burton
  7. Toby Sexton
  8. Max King
  9. Reed Mahoney
  10. Samuel Hughes
  11. Jacob Preston
  12. Jaeman Salmon
  13. Kurt Mann
  14. Bailey Hayward
  15. Josh Curran
  16. Kurtis Morrin
  17. Lipoi Hopoi
Parramatta Eels

Parramatta Eels

  1. Clint Gutherson
  2. Maika Sivo
  3. Will Penisini
  4. Blaize Talagi
  5. Sean Russell
  6. Dylan Brown
  7. Mitchell Moses
  8. Reagan Campbell-Gillard
  9. Brendan Hands
  10. Junior Paulo
  11. Kelma Tuilagi
  12. Bryce Cartwright
  13. J’maine Hopgood
  14. Joe Ofahengaue
  15. Shaun Lane
  16. Makahesi Makatoa
  17. Wiremu Greig

Sports news


Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x